Güvenli Çalışmanın Basit Yolları

GÜVENLİK, motorlu testere, çalı tırpanı gibi bir ürününe sahip olmanın çok önemli bileşenidir. STIHL ürünleri de bundan istisna değildir. Genel güvenlik bilgilendirmelerini her aşamada dikkate alın ve gereksiz hatalardan kaçının. Sizinle paylaştığımız bu ip uçlarını önerilen prosedürleri hatırlatması için kağıda basarak, çalışma ortamınızda görünür bir yere asınız.

Not: Bu güvenlik ipuçları pratik başvuru için hazırlanmıştır ve kapsamlı bir rehber olması amaçlanmamıştır. Daha geniş bilgi ve detay için lütfen ürünün kullanma kılavuzuna bakınız.

Genel İpuçları

STIHL ürünleri, sadece kendilerine özgü kullanım alanları için özel olarak tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu sebeple kullanırken lütfen amacı doğrultusunda ve dikkatli olarak kullanınız.

Riski minimize etmek için, her kullanımdan önce makineyi kontrol edin ve kullanımdan sonra gerekli temizliğini ihmal etmeyin. Kendinizi korumak için güvenlik giysilerinizi giyiniz ve çevredekileri korumak için kullanım kılavuzunda belirtilen mesafelerde emniyet alanı oluşturunuz.

Ürün kullanımlarında reaktif güç ile karşılaşabileceğinizi unutmayın. STIHL size, ürünlerini omuz hizasından aşağıda kullanmayı önermektedir. Bu size hem güvenli hem de daha kontrollü bir kullanım sağlar.

Kullanım esnasında sabit bir zeminde olmalısınız. Asla merdiven ve ağaç dalları üzerinde çalışılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki; bitkiler, herbisit, pestisit, polen ve küf tarzı toksinler barındırırlar. Solunmaları bazı duyarlı kişilerde astıma ve alerjik reaksiyona sebebiyet verebilir. Mümkün olduğu kadar, toz, kaynağında kontrol edilmelidir. Kullanımdan sonra mutlaka toz, kir ve diğer maddelerden makinenizi arındırın.

Motorlu Testereler

Motorlu testerenize taşıma esnasında veya kullanılmadığı durumlarda mutlaka pala kılıfını takın, çantasına koyun veya pala ve zincire teması engelleyen diğer yardımcı aksesuarları kullanın. Ayrıca kör veya yanlış bilenmiş zincir asla kullanılmamalıdır. STIHL motorlu testereleri güçlü ve dayanıklıdır, fakat sadece ahşap/odun kesmek için tasarlanmışlardır. Kullanım esnasında palanın yabancı cisimlerle (taş, çivi gibi materyaller) teması durumunda, reaktif güçler (geri tepme gibi) ile karşılaşılabilineceğine dikkat edilmelidir.

Çit Kesme ve Düzeltme Makinaları

Kesme bıçakları sürekli keskin tutulmalıdır. Her kullanımdan sonra somunları ve vidaları sıkmaya özen gösterin( karbüratör ayar vidaları hariç). Hasar görmüş bir çit kesme makinesinin kesim ataçmanı asla kaynak, doğrultma yaparak veya şeklini modifiye ederek tamir edilmeye çalışılmamalıdır. Bu durum, kesme bıçaklarının çıkmasına, ciddi veya ölümcül kazalara sebep olabilir.

Tırpanlar

Kopan cisimlerden korunmak için, mutlaka uygun koruyucu kıyafet giyilmelidir. Fırlayan nesnelerden, bıçaktan veya misinadan dolayı oluşabilecek yaralanma riskini azaltmak için makinenizin kullanılan kesim kafasına uygun deflektör, sap ve koşum takımı ile donatıldığından emin olun. Bazı STIHL motorlu tırpanları çok daha agresif bir kapasiteye sahip olmak için farklı donanımlarla kullanılabilmektedir. Motorlu tırpanınızı kullanmaya başlamadan önce mutlaka kullanma kılavuzunu okuyarak kullanılması gereken donanımı tespit ediniz.